Port Morski w Świnoujściu
Leżący nad samym morzem, Port w Świnoujściu razem z Portem w Szczecinie tworzy jeden z największych na Bałtyku zespół portowy. Aby statki dotarły do Szczecina muszą przepłynąć przez Świnoujście, a mogą to uczynić jednostki o długości do 270 metrów i zanurzeniu 13,2 metra. Główny fragment portu to największy w naszym kraju terminal przyjmujący suche ładunki masowe - głównie węgiel, rudę dla hut W Polsce, ale również w Czechach i na Słowacji. Jest tutaj również nowy terminal "specjalizujący się" w płodach rolnych - jego magazyny mogą pomieścić do 50 tysięcy ton produktów.
Świnoujski port to również największy w Polsce, pod względem zawinięć promów i wielkości ruchu pasażerskiego i towarowego, terminal promowy. Ten terminal przystosowany jest do przeładunku w systemie ro-ro wagonów kolejowych, naczep, samochodów ciężarowych a także do obsługi ruchu pasażerskiego do Szwecji. Funkcjonuje tutaj 5 stanowisk obsługujących promy kolejowo - samochodowe i pasażersko samochodowe. Aktualnie codziennie odchodzą 3 promy do Trelleborga i 5 do Ystad.
Ostatnią inwestycją realizowaną w Porcie w Świnoujściu jest terminal LPG (skroplonego gazu ziemnego) - popularnie zwany "gazoportem". Decyzja o jego budowie zapadła w 2006 roku, jako element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju i dywersyfikacja dostaw tego paliwa. Gaz w stanie ciekłym będzie mógł być dostarczany z dowolnego rejonu świata.
Na terenie portu, w basenie północnym funkcjonuje również marina, która może pomieścić do 150 jednostek o długości 10-12 metrów i zanurzeniu do 3,5 metra. Większe jednostki (o zanurzeniu do 6m) mogą cumować przy zewnętrznym nabrzeżu. Przystań działa przez cały rok z pełnym zapleczem sanitarnym, z możliwością zimowania jachtów.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.swinoujscie.info.pl nie odpowiada.